Aktuálně

2.A pomáhá

Vánoční dobrý skutek Letošní Vánoce proběhla ve třídě 2.A sbírka na podporu dětského domova v Kralupech nad Vltavou. S návrhem na podílení se na financování sponzorského daru (v podobě vánočního cukroví pro celý dětský domov) celá třída souhlasila a vybráno bylo něco přes 1000 korun. Dohromady i s příspěvky dalších dvou dobročinných sponzorů, a také třídní paní profesorky Renaty Novákové, tak bude dětskému domovu darováno přes 3 kg cukroví. I zdánlivá drobnost dokáže pomoct tolika lidem. - 2.A celý článek

Vánoční pozdrav

Vánoční pozdrav. Autoři: Dominik Hanke a Quido Zientek z 2.A celý článek

Kresba v učebně chemie

Studenti 2.A vytvořili návrh kresby do učebny chemie, který také realizovali. Budova školy tak nese čím dál více "stop" těch, kteří ji navštěvují. Gabriela Junášková celý článek

Přednáška Marka Holečka

Ve středu 4.12. měly třídy 2.A, 5.G a 6.G možnost si poslechnout přednášku od horolezce Marka Holečka. Kvůli dopravní zácpě měl pan Holeček zpoždění, vše naštěstí dobře dopadlo a přednášku, i když lehce zkrácenou, jsme si poslechli. Při promítání dechberoucích fotek z vysokých hor nám Marek Holeček vyprávěl o své cestě za svým cílem. Nemluvil ovšem tolik o tom, jak se stát horolezcem a být v tomto odvětví úspěšný, jako spíš o hledání cíle obecně. celý článek

Maturanti z obchodní akademie v České národní bance

K maturitě se lze připravovat i mimo školu. Jak funguje bankovní soustava, jak se vyvíjely na našem území peníze a jak centrální banka ovlivňuje naši ekonomiku – to vše se studenti 4. B v září tohoto roku dozvěděli na exkurzi v centrální bance. Na úvod zhlédli krátké video a pak už mohli přímo do expozice. V prostoru bývalého trezoru centrální banky se dozvěděli spoustu nových informací o měnovém vývoji v našem státě a měnové politice centrální banky. Na odlehčenou si potěžkali zlatou cihlu a srovnali její váhu s cihlou dřevěnou a olověnou, mohli si zkontrolovat pravost svých bankovek a na závěr si zasoutěžili. celý článek

Dresden in der Adventszeit - das muss man erleben

Hallo Leute, am Dienstag war ich in Dresden. Dresden liegt in Sachsen in der Nähe von Tschechien. Ich war dort mit meinen Mitschülern. Wir sind dorthin mit dem Bus gefahren. Wir sind in Dresden von 10 bis 16 Uhr geblieben. celý článek

Vánoční soutěž ozdob

Třídy 3. A a 7. G se zúčastnily soutěže o nejhezčí vánoční ozdobu. Během několika hodin informatiky si každý v programu Tinkercad vytvořil svou vlastní ozdobu, která se vytiskla na 3D tiskárně. Během dne otevřených dveří probíhalo hlasování o vítězi. Žákyně 3. A hlasování vyhodnotily. Výsledky naleznete v článku. celý článek

Setkání Spřátelených Studentských Samospráv

“Naše škola se stane místem setkání pro studenty z celé republiky!” tak přesně tato myšlenka nám společně s panem ředitelem utkvěla v hlavě před pár týdny. Zprvu to působilo jako vzdálená utopie. Akce národního významů uspořádáná za tak krátký čas?! Bláznovství!  I přesto se to povedlo. 10.-11. prosince uvítáme na Dvořákově gymnáziu a SOŠE zástupce ze studentských samospráv ze všech koutů republiky. Akci jsme příhodně nazvali Setkání Spřátelených Studentských Samospráv (SSSS). Přijedou zástupci skutečně ze všech koutů našeho státečku. Upřímně řečeno, cestu z Valašského meziříčí do Kralup nikomu příliš nezávidím… celý článek

Pragulic 2019

I letos byl výběr na Projektovém dni vcelku široký. Mohli jsme si vybírat mezi prohlídkami, návštěvami muzeí, přednáškami, workshopy, sportovními aktivitami, atd. a to na nespočet možných témat. Já jsem si letos zvolil projekt Pragulic. celý článek

Školní divadelní představení - organizace výuky

V úterý 10. 12. 2019 se koná premiéra školního divadelního představení Ještě jednou, profesore. Informace k organizaci výuky si můžete přečíst zde. celý článek

Divadelní představení Hon na Jednorožce

Když si přečtete název představení, celkem se leknete a řeknete si, o čem to asi tak bude, když se to má týkat dějepisu. Musíte si všimnout velkého J u Jednorožce, protože to nebylo ledajaké povídání o jednorožci jako zvířeti, ale divadelní představení věnované panu Luboši Jednorožci, který je proslulý svým útěkem z pracovního tábora v Jáchymově. Veřejné bezpečnosti tak utíkal celých devět měsíců a poté byl dopaden při pokusu o ilegální přechod hranic a byl odsouzen na 28 let, ale v roce 1960 byl propuštěn na amnestii. Divadelní představení nás velmi překvapilo, vůbec jsme netušili, že to bude pojato tak zajímavě. Do představení byly totiž zapojeny jak živá hudba, tak stínohra, tak úryvky básní. Poté pro nás byla připravena hodinová debata, kde nám bylo vysvětleno, nejen jak fungovala měnová reforma v roce 1953, ale i jak probíhal život v 50. letech u nás. celý článek

Drážďany - pokyny k exkurzi

V úterý 3. 12. 2019 jedeme na exkurzi do Drážďan. Sraz u školy je v 7:00 hod. Odjezd od školy v 7:15 hod. U autobusu budeme kontrolovat platný OP nebo pas, kartičku zdravotní pojišťovny a kartičku připojištění léčebných výloh do zahraničí. Každý bude mít s sebou připravený referát, svačinu, pití, kapesné (minimálně 15 eur), deštník nebo pláštěnku. Budeme dlouho venku, teplé oblečení a boty, rukavice, šála, čepice jsou nutností! Do Kralup se vrátíme cca v 18 hodin. celý článek

Krajské kolo košíkové dívek

V Nymburce se ve čtvrtek 28. listopadu konalo Krajské kolo košíkové dívek. Tak jako minulý školní rok se ho družstvo dívek naší školy také zúčastnilo. celý článek

Den otevřených dveří a vánoční trhy 2019

Den otevřených dveří se koná ve středu 4.12.2019 od 14.30 do 17.30. Na akci zveme kralupskou veřejnost i všechny zájemce o studium na naší škole - přijďte si prohlédnout učebny, pohovořit s žáky i učiteli, v 16.00 se koná beseda o studiu s vedením školy. Předvánoční období vám připomenou studentské vánoční trhy a koncert Sboru DG v 15 hodin. Setkání Rady rodičů proběhne od 17.30 v hudebně. Těšíme se na budoucí studenty, ale i absolventy či rodiče našich žáků! celý článek

Šachy každou středu!

Již po několikáté se ve středu po obědě sešli obdivovatelé této královské hry. Ale i další zájemci jsou zváni! Vždy ve 13.30h v učebně fyziky. celý článek

Známá i neznámá souměrnost a Praha

Ve středu 13.11. 2019 navštívila třída 3.G Matematický ústav Akademie věd v Žitné ulici v Praze, aby se zde v rámci Týdne vědy účastnila matematického workshopu na téma Souměrnost. Vyzkoušeli si osovou, středovou i rotační souměrnost, poznali i posunutí. Všechny úkoly byly zajímavé a workshop probíhal v příjemné atmosféře. Nejlepší řešitelé byli odměněni. Cestou do Žitné ulice jsme se prostřednictvím studentských referátů seznámili s vybranými pražskými památkami a institucemi. Zastavili jsme se u České národní banky, Prašné brány, Obecního domu, na Václavském náměstí a u Národního muzea. celý článek

Praha sametová a vědecká

Začátkem listopadu organizuje Akademie věd a mnoho dalších vědeckých institucí akce známé jako Týden vědy. Kvartáni navštívili Matematický ústav AV v Žitné ulici, kde absolvovali workshop s PhDr. Roubíčkem na téma Podobnost. Dozvěděli se mnoho zajímavého o obyčejném papíru (A4 a ostatních formátech). celý článek

Vánoční koncert - 20. 12. 2019 od 10 hod

Srdečně vás zveme na Vánoční koncert Dvořákova gymnázia a SOŠE, který se uskuteční 20. 12. 2019 od 10.00 kulturním domě KASS VLTAVA. Již tradičně zazpívají a zahrají Sbor DG, studenti a učitelé. celý článek

Festival svobody

Harmonogram akce k připomenutí 30. výročí Sametové revoluce pátek 15. listopadu 8:00 - cca. 14:00 Před začátkem vyučování: rozdávání trikolór na klopu před budovou školy Během vyučování: během každé vyučovací hodiny změna v interiéru školy rozvěšování plakátů OF - každou hodiny se situace bude zintenzivňovat psaní revolučních hesel na zdi potažené balicím papírem 9.40 vernisáž výstavy na ČTVERCI (provází slovem G. Junášková, undergroundová poezie M. Měkotová) celý článek

Vánoční krabice od bot již po osmé

I tento rok se můžete sami či společně se svými spolužáky zapojit do dobročinné sbírky Vánoční krabice od bot, jejímž prostřednitvím můžete věnovat dárek dětem z charitních domů Kralupy a Roudnice. celý článek