Ochrana oznamovatelů

Základní informace k ochraně oznamovatelů

 

V souladu se zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů se s účinností od 1. 8. 2023 zřizuje vnitřní oznamovací systém. Vnitřní oznamovací systém je upraven Směrnicí Pravidla ochrany oznamovatelů, kteří oznamují porušení práva Evropské unie účinné od 1. 8. 2023.

 

Povinným subjektem je Dvořákovo gymnázium Kralupy nad Vltavou, příspěvková organizace.

 

Vnitřní oznamovací systém představuje souhrn postupů a nástrojů, které slouží k přijímání oznámení, nakládání s ním, ochraně totožnosti oznamovatele a dalších osob, zpracování, uchovávání a ochraně informací uvedených v oznámení a komunikaci s oznamovatelem. Pro potřeby Dvořákova gymnázia Kralupy nad Vltavou, příspěvkové organizace,  je uplatněn vnitřní oznamovací systém vlastní, který umožňuje uplatňovat oznámení také vzdáleným přístupem diskrétně v souladu s platnými právními předpisy.

 

Oznamovatelem je dle zákona a Směrnice EU fyzická osoba, která podá oznámení o možném protiprávním jednání spadajícím do jedné z vymezených kategorií (viz níže Věcná působnost zákona), k němuž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti.

Zákon poskytuje ochranu všem kategoriím pracovníků, včetně osob samostatně výdělečně činných, dobrovolníků, stážistů, uchazečů o zaměstnání a dalších osob, které se pohybují v pracovním prostředí konkrétního povinného subjektu. Prací nebo jinou obdobnou činností se rozumí i ucházení se o práci nebo jinou obdobnou činnost. Chráněni jsou také pracovníci, kteří již práci, které se oznamované protiprávní jednání týká, nevykonávají.

Povinný subjekt vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), c), h) nebo i) zákona.

 

Způsob podání oznámení

Aby byla oznamovateli přiznána ochrana dle zákona, musí se v oznámení ztotožnit (§ 2 odst. 2 zákona) a zároveň je podat jedním z níže stanovených způsobů:

a) prostřednictvím tzv. vnitřního oznamovacího systému povinného subjektu (VOS), nebo

b) prostřednictvím externího oznamovacího systému (EOS), tedy Ministerstva spravedlnosti, na https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/, nebo

c) uveřejněním (tento způsob oznámení má svá specifická pravidla a mělo by být využíváno pouze ve výjimečných případech, kdy není možné dosáhnout účelu oznámení využitím standardních kanálů vnitřního nebo externího oznamovacího systému), nebo

d) přímo příslušným orgánům veřejné moci (policejní orgán, orgán správního trestání). 

Volba mezi VOS a EOS pro prvotní podání oznámení je na úvaze a volbě oznamovatele. 

 

Věcná působnost zákona

V režimu zákona o ochraně oznamovatelů lze oznamovat protiprávní jednání, které:

a) má znaky jakéhokoliv trestného činu, nebo

b) má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč, nebo

c) porušuje zákon o ochraně oznamovatelů, nebo

d) porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblasti

  • finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
  • daně z příjmů právnických osob,
  • předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
  • ochrany spotřebitele a bezpečnosti a souladu s požadavky na výrobky podle právních předpisů,
  • bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
  • ochrany životního prostředí, bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat,
  • radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,
  • zadávání veřejných zakázek, veřejných dražeb a hospodářské soutěže,
  • ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
  • ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a
    informačních systémů,
  • ochrany finančních zájmů Evropské unie, nebo
  • fungování vnitřního trhu včetně ochrany hospodářské soutěže a státní
    podpory podle práva Evropské unie.

 

Oznamování přes vnitřní oznamovací systém (VOS)

Přijetí oznámení od oznamovatele protiprávního jednání je v rámci VOS svěřeno výlučně příslušné osobě. Příslušná osoba zkoumá oznámení a případně navrhuje povinnému subjektu opatření k nápravě zjištěného protiprávního stavu. Povinný subjekt ani nikdo jiný nesmí zasahovat do řádného výkonu činnosti příslušné osoby a nesmí ohrožovat ani její nestrannost.

Příslušnou osobou je určena Lucie Havlíková.

Kontaktní údaje na příslušnou osobu:  telefon - 315 727 311, e-mail - whistleblowing@dgkralupy.eu

Způsoby oznamování přes vnitřní oznamovací systém:

a) písemně - elektronicky na e-mailovou adresu whistleblowing@dgkralupy.eu, nebo v listinné podobě na adresu Dvořákovo gymnázium Kralupy nad Vltavou, příspěvková organizace, Dvořákovo nám. 800, 278 01 Kralupy nad Vltavou, s označením „Oznámení dle zákona o ochraně oznamovatelů - pouze k rukám příslušné osoby", nebo

b) ústně - osobně v kanceláři správce IT, nebo telefonicky na telefonním čísle 315 727 311.

Povinný subjekt zajistí, aby oznamovatel byl vyrozuměn o přijetí oznámení ve lhůtě 7 dnů od jeho přijetí a o výsledcích posouzení důvodnosti oznámení do 30 dnů od přijetí oznámení. Lhůtu 30 dnů lze v případech skutkově nebo právně složitých nanejvýš dvakrát prodloužit.

 

 

 

Přílohy