eVIM
O projektu
Od 1. ledna po celý rok bude na naší škole probíhat přírodovědný projekt e-VIM (výuka interaktivní moderní), který je financován Evropským sociálním forndem a rozpočtem České republiky. Projekt je zaměřený na zvýšení zajímavosti přírodovědných předmětů (chemie, fyzika a biologie) prostřednictvím využití moderních přístrojů a metod. Součástí projektu bude vybavení laboratoří právě o tyto moderní přístroje, čidla a elektronické součásti, možnost práce v elearningovém prostředí nebo terénní pobyt, kde příslušné moderní metody a technologie využijeme v praxi.
Vývoj projektu
- V lednu a v únoru proběhla výběrová řízení na dodávky e-learningového systému a vybavení laboratoří.
- V únoru jsme získali přístup do systému Škola za školou, který budeme využívat k procvičování učiva nejen biologie, chemie a fyziky, připravuje se nový portál pro projekt, který by měl být zpřístupněn v průběhu dubna a postupně se bude naplňovat e-learningovými materiály, které se budou týkat zejména využití nově pořízeného laboratorního vybavení do předmětů Bi, Fy a Che.
- V březnu - školení učitelů
- Duben - příprava materiálů pro webový portál a jeho využívání.
- Květen - prosinec: tvorba materiálů a jejich aplikace do výuky
- Červen - Dny za školou - některé přístroje si vyzkoušíte v rámci jednotlivých aktivit dne za školou
- Říjen - terénní pobyt ve středisku Poslův mlýn v Doksech studenty vyššího gymnázia - zde budou studenti tvořit své vlastní projekty
Na co se můžete těšit?
V biologii využijete nové USB mikroskopy a notebooky, na nich můžete zaznamenávat detaily vašich preparátů přímo na počítač a provádět názorná měření, snímat video nebo pořizovat časosběrný záznam biologických pokusů. Pro zkoumání přírody získal biologický kabinet sadu dalekohledů.
V chemii si vyzkoušíte práci s velkým množstvím čidel na měření chemických vlastností látek (např. kolorimetr, speciální zařízení pro propojení čidel s počítačem, teploměry, čidla koncentrace vápenných, chloridových, dusičnanových, ... iontů, senzory rozpuštěného kyslíku, ...)
Ve fyzice se těšte na mnoho měřících přístrojů, které se dají přes datalogger připojit k počítači a vyhodnocovat nejrůznější matematické závislosti fyzikálních jevů (k záznamu využijeme následující zařízení ampérmetry, voltmetry, wattmetry, tlakoměry, senzory vlhkosti vzduchu, akcelerometr, siloměry, siloměrnou desku, senzory vodivosti, dráhu s vozíky, ...)
Pro nadšené programátory máme k dispozici programovatelnou stavebnici Lego - naprogramujte program, který bude ovládat chování vozíku na základě vyhodnocení čidel k němu připojených (zvukové, optické, ultrazvukové a dotykové čidlo).
Některé z těchto zařízení si budete moci vyzkoušet i při práci v terénu na podzimní škole v přírodě.
Pedagogové se již naučili, jak s přístroji zacházet a nyní to budou učit i studenty.