„Nevíš, co se stalo?!  Pusť si rádio!“
„Dnes 27. května asi v 10h 30 minut byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora a generála policie SS - Obergruppenführera Reinharda Heydricha.“

Tak začíná videohra Attentat 1942, kterou jsme hráli v rámci dějepisu a českého jazyka. Nebyla to ale ledajaká hra, každý měl totiž možnost prožít si autentický příběh rodiny z Protektorátu Čechy a Morava.

Viděli jsme celý děj nejprve očima muže, který se snažil dát dohromady příběh své rodiny a chodil tak mezi lidmi, kteří si prožili dobu druhé světové války. Jednotlivé postavy nám naskytly náhled do jejich životů a vzali nás tak i do koncentračních táborů a také míst, kde se ukrývali.

Pomocí miniher a rozhovorů s postavami jsme odkrývali příběh, který jsme po částech skládali do jednoho velkého celku. Nakonec jsme tak odhalili minulost obyčejných lidí, kteří měli důležitou roli v životě dědečka - hlavní postavy. Navíc jsme se tak sblížili s historií naší země a ujasnili si, co znamenají některé důležité pojmy, které jsme si ve výuce nestihli vysvětlit. 

Rozhovor s pamětníky se odvíjel u každého hráče jinak, protože jsme během konverzací měli možnost svými odpověďmi a otázkami určit, kam bude dál děj směřovat. 

Dojmy studentů:

„Já vím, že tohle asi moc nesouvisí s dějem a náplní celé hry, ale hrozně mě zaujalo grafické zpracování a hudba, která hrála v některých částech. Jinak se mi líbilo, že jsem si mohla např. projít dědečkův deník a lépe poznat tehdejší dobu.“

„‚Budete hrát v hodině dějepisu hru' neměl jsem moc velká očekávání, nějaká výuková hra, to asi nebude moc dobré. Ovšem opak byl pravdou. Grafické zpracování, příběh, provedení… zkrátka stálo to za to. Výukový materiál? Spíš zábava na víkend obohacená vědomostmi.“ 

„Líbilo se mi, že jsem s postavami mohla prožívat jejich příběh a dozvědět se u toho něco nového o dřívější době. Úžasné bylo i grafické zpracování, které hře dodávalo zajímavou atmosféru.“ 

Lafková, Kovandová, Valenta, 4.G

Hru Attentat 1942 jsme pořídili v počtu 35 licencí ze Studentských grantů DGaSOŠE. Do budoucna bude k dispozici v počítačových učebnách jako studijní pomůcka pro hodiny dějepisu a literatury.