Legiovlak v Kralupech

10. 9. 2020 jsme se jako 4.G vydali na exkurzi Legiovlaku; putovního muzea v podobě dobového legionářského vlaku, ve kterém cestovali českoslovenští legionáři na Transsibiřské magistrále v letech 1918 - 1920.

Průvodce nám vyprávěl o tom, jak se našim legionářům ve vlaku žilo, čím vším si procházeli a o věcech, které byly součástí jejich každodenních životů v době, kdy bojovali za Československo. 
Začali jsme filmovým vozem, ve kterém se dříve promítaly němé grotesky, nebo kovbojky (my v něm shlédli krátký dokument), poté jsme prošli tzv. těpluškou (zateplený ubytovací vagón), lékařský vagón, vozy věnované řemeslům, jako kovářství, salónní vůz, nebo třeba i vagón polní pošty. Zajímavostí je, že ze všech těch odeslaných dopisů a balíčků - bylo jich několik milionů, přesné číslo si nepamatuju - nedorazily jen tři.
Legiovlak jezdí po České republice a po Slovensku už od roku 2015 a v sobotu se zastavil na Masarykově nádraží v Praze (a tento týden ve Slaném), takže jestli jste ho nezastihli v Kralupech, určitě se běžte podívat tam.
Tereza Lafková, 4.G