Dne 12. dubna se naše třída 2. B vydala na exkurzi do Staré čistírny odpadních vod v Praze  Bubenči. Jedná se o historickou stavbu s unikátním podzemím, která je národní kulturní památkou. Praze sloužila od počátku minulého století až do roku 1967.

      Napadlo Vás někdy, co se dříve dělo s odpadní vodou z celé Prahy? Kam se dostávala a jak se čistila? Stará čistírna v Bubenči  v Praze nám umožnila dozvědět se odpovědi na tyto otázky.
      Uvnitř čistírny na nás čekala cesta do podzemí, kde jsme všichni byli ohromeni vzhledem  a tvarem těchto prostorů. Po celou dobu jsme byli provázeni celým procesem čištění vody. Měli jsme možnost vidět např. tunely, ze kterých se zde dříve scházela odpadní voda z města, způsob filtrování nebo velké stroje, které se zde používaly. Asi největším zážitkem pro nás všechny bylo, když jsme se přesunuli z budovy ven a přešli do dalšího podzemního prostoru. Zde se nacházelo několik nádrží s vodou, okolo kterých jsme procházeli a využívali k tomu i tunely, což pro nás bylo velmi zajímavé. Po skončení prohlídky zde byla možnost návštěvy kavárny.

     Na začátku dne jsme netušili, že by pro nás návštěva čistírny mohla být nějak zajímavá. Musíme ale poznamenat, že prohlídka byla velmi poučná a všem se nakonec moc líbila.

 

Jana Plicková, 2. B

 

https://photos.app.goo.gl/6YGeP7ZduoUWF89a6