Tak povídej, jen povídej
- 24.05.2022
- Sikorová Klára
Mezi věcmi, které nám Covid vzal, jsou i sousedská a mezigenerační setkání, jejichž prostřednictvím se naši studenti měli možnost seznámit s pamětníky na druhou světovou válku a dobu totality. Vzpomínky pamětníků z Kralup a okolí tradičně zpracovávali do podcastů a biografií v rámci programu Příběhy našich sousedů. Během několikaměsíčního projektu jim asistovali v práci učitelé dějepisu a odborníci z Českého rozhlasu a organizace Post Bellum, která je autorem programu.
Po dvouleté pauze se do Příběhů našich sousedů zapojily hned dvě skupiny. Tým z kvinty, ve složení Lucie Jůzová, Eliška Karvánková, Kamila Kovandová, Anežka Majerová, zachytil vzpomínky pamětníka bombardování Kralup v roce 1945, Čechoaustralana a penzionovaného malíře Jana Johnnyho Novotného. Tým kvartánek, zastoupený Ellou Netřebovou, Miou Černou a Magdalénou Turnbull, zpovídal volyňskou Češku a pomocnou sílu v mateřské školce, které komunisté překazili možnost dalšího studia a učitelské kariéry, Jiřinu Kroupovou. Příběh paní Kroupové si odnesl druhé místo v přehlídce studentských Příběhů našich sousedů z Kralup, Velvar a Veltrus.
Slavnostního ceremoniálu, který se uskutečnil 4.5. 2022 v aule ZŠ Třebízského se zúčastnili i finalisté z roku 2020 s příběhem veteránské mistryně v ping-pongu Elišky Krejčové. Tým ve složení sextánů Adam Šťastný, Nela Žambůrková, Karolína Nováková, Nikola Klečková a Tobiáš Bozděch si svoji cenu převzali za přítomnosti pamětnice.
Podcast + medailonek Jana Johnnyho Novotného
Podcast + medailonek Jiřiny Kroupové
Video záznam z předáván cen: Jan Johnny Novotný
Video záznam z předáván cen: Jiřina Kroupová
Televizní záznam z ceremoniálu (Zprávičky na Déčku - 8. května 2022 záznam od 2.30 min)
A jak to vidí Magda?
Od podzimu se dvě skupinky dívek z kvarty a kvinty účastnily projektu Paměti národa "Příběhy našich sousedů". Studentky si vyzkoušely to, co již přes 10 let realizuje Paměť národa. Vybraly si pamětníka, se kterým se několikrát setkaly a zaznamenaly jeho životní vzpomínky. Poté životopis zpracovaly do audioreportáže či krátkého animovaného filmu. Celý projekt byl neskutečně přínosný. To ostatně neříkám jen tak. Sama jsem se letos projektu účastnila a načerpala mnoho zkušeností. Když jsme příběh našeho pamětníka (v našem případě pamětnice) zpracovaly, čekala nás finální prezentace. Ta se uskutečnila 4. května v ZŠ Třebízského. Úplně na závěr našeho půlročního snažení jsme měly za úkol před porotou prezentovat naší pamětnici společně s již vytvořenou audio reportáží. Ani menší stres nezastavil radost, se kterou jsme odprezentovaly příběh naší pamětnice pí. Jiřiny Kroupové, a z akce si odnesly vzpomínky na celý život.
-Magdaléna Turnbull, 4.G