Od přírodovědného výjezdu jsem čekal mnoho. Vidina toho, že se budu čtyři dny učit, jen ne ve školní lavici, ale ve Svoru u Nového Boru, mě nenechávala klidným. Přece jenom, s chemií nejsem úplně nejlepší kamarád, nadáním ve fyzice taky zrovna neoplývám a nepřesvědčivý výkon v letošním kole biologické olympiády ve mně oprávněně vyvolávaly pochyby, jak moc ztracený budu. Zároveň jsem do té doby o Svoru věděl pouze dvě věci. První z nich byl fakt, že se tak jmenuje druh horniny a druhý, že o Svoru nic dalšího nevím. Co vám ale budu povídat, veškeré obavy byly naprosto zbytečné.

Nebyla by to správná školní akce, kdyby nezačala komplikací. Třídě jsem se nabídl, že hromadně nakoupím jízdenky – to jsem ale nečekal, že jeden ze spojů bude beznadějně vyprodaný a daný nejmenovaný (můj těžce neoblíbený) dopravce neumožňuje nákup jízdenky bez rezervace místa. Naštěstí to znamenalo jen to, že jsme si v Mladé Boleslavi počkali o tři čtvrtě hodiny déle. Myšlenky na ČD body, které byly mou hlavní motivací, se rozplynuly hned, jak jsem si uvědomil, že České dráhy neobsluhují jediný spoj, který jsme využili.

Když jsme dorazili do střediska, má první reakce na chatku bylo tázavé: „Oukej?“ I když měla asi tak 8 m2, byla perfektní Vždyť se říká, že co je malé, to je hezké. Drobné rozměry se hodily i během chladných nocí, protože se daly jednoduše vyhřát jak tělesným teplem, tak sporadicky fungujícím topením. Dalším plusem byl krásný výhled na horu Klíč, na kterou jsme vystoupali hned v den příjezdu a zmapovali si terén. Ačkoliv nám nevařili špatně, porce byly vskutku dětské a rázem jsem si uvědomil, jakou zásadní výhodu skýtá být spřátelený s kuchařkami ve školní jídelně. 

Během následujících dní jsme se věnovali tomu, kvůli čemu nikdo z nás doopravdy nepřijel. V rámci vědecké činnosti jsme sestavovali fytocenologické snímky (=klasifikovali vegetaci), prováděli rozbory půdy a určovali meteorologické podmínky tří rozdílných stanovišť. Samozřejmě jsme se všichni více těšili na to, co přijde potom. Ve volném čase jsme prakticky hráli jen fotbal a beachvolejbal. Když jsme nehráli fotbal a beachvolejbal, tak jsme spali nebo jedli a těšili se na to, jak budeme hrát fotbal a beachvolejbal.
Jedno odpoledne jsme zasvětili návštěvě Nového Boru a místního sklářského ateliéru. Z tohoto města si odnáším tři poznatky – v místní sklárně vám zdarma (čtete správně, zdarma!) do zakoupeného výrobku vyryjí diamantem jméno či věnování, na náměstí mají bezchybný kebab a nejzajímavější stavba ve městě je nepochybně secesní budova České pošty. Po večerech jsme tmelili kolektiv, došlo na městečko Palermo a těšili se na další den, až si zase zahrajeme fotbal a beachvolejbal.

Ze Svoru odjíždím plný dojmů, nových vědomostí a fotbalu a už teď se nemůžu dočkat další školní akce. Na závěr bych rád prezentoval výsledky mé soukromé vědecké práce, na které jsem během výjezdu pracoval:

Hypotéza 1: Vláďa Krejča a Ondra Flídr je skvělá volba do rolí sportovních referentů.
Rozbor: Jakožto nedobrovolný dobrovolník se autor textu, tedy Vláďa Krejča, zhostil role sportovního referenta a jako svého asistenta si zvolil Ondru Flídra. Za úkol měli sehnat, hlídat a půjčovat spolužákům sportovní náčiní, za které ručili svým životem. Po perfektně provedené práci se do školy vrátil každý zapůjčený kus.
Závěr: Vláďa Krejča a Ondra Flídr do jednoho vrátili zapůjčené náčiní a do budoucna jsou tak jistotou na poli sportovních referentů.
Platnost hypotézy: Ano

Hypotéza 2: Hora Klíč není vysoká.
Rozbor: Před výstupem se v hloučku testovacích subjektů ozvalo prohlášení, že ten kopec tak vysoký nevypadá. Subjekty (v počtu 29) se vydaly teorii otestovat na vlastní pěst a dle frekvence srdečního tepu, míry zadýchanosti a tzv. indexu PCČDČT (Potu Crčícího z Čela a Dalších Částí Těla) můžeme konstatovat, že Hora Klíč je vyšší než se doopravdy zdá a dá se tedy nazývat krpálem.
Závěr: I když se hora Klíč může někomu jevit nižší, ve skutečnosti je to krpál a výstup byl intenzivnější, než kdokoliv očekával.
Platnost hypotézy: Ne


Hypotéza 3: Kombinace 2.P + paní profesorka Knoppová, Brysová a Pokorná zaručuje spoustu
humoru.
Rozbor: Subjekty v tomto složení neustále vtipkovaly, prokázaly svůj smysl pro humor a společné rozhovory a aktivity přinesly dlouhou řadu úsměvných momentů.
Závěr: Zmíněná kombinace subjektů je plně kompatibilní a o humor je v daném složení dostatečně
postaráno.
Platnost hypotézy: Ano

Autor článku: Vláďa Krejča, 2.P