Šachové dostihy s vítězným koncem
- 28.03.2022
- Sikorová Klára
Možná jste v souvislosti s šílenou válkou na Ukrajině četli v jedné z mnoha předpovědí jejího dalšího vývoje, že konflikt může skončit patem. „Pat“ je jedním z mnoha šachových termínů, které se běžně používají a kvůli kterým by bylo dobré vědět něco o této takzvané „královské hře“.
Co jsou vlastně šachy? Desková hra, nudná zábava starších pánů a obrýlených šprtů, nebo vzrušující bitva dvou armád, při které sice neteče krev, ale která může skončit vítězstvím jedné ze stran, nebo již zmíněným patem? Podle některých velmistrů jsou šachy sportem, uměním a vědou současně. Ale mohou obnášet i další významy. Bývalý mistr světa Garri Kasparov (mimochodem, velký odpůrce Putina) napsal knihu s vtipným názvem „Jak život napodobuje šachy“. Asi není třeba vysvětlovat, že mnohé situace a postupy na šachovnici se jako vejce vejci podobají různým postupům a situacím v životě.
A skutečně – znalost určitých šachových zásad nám může pomoct i při řešení nešachových problémů. Nehledě na to, že šachy (stejně jako další „brain games“) posilují schopnosti našeho mozku podobně jako stroje v posilovně naše svaly. Mimochodem, špičkoví šachisté málokdy vypadají jako obrýlení „mimoňové“ – kdo tomu nevěří, ať si na internetu kromě již zmíněného Garriho Kasparova vyhledá třeba současného mistra světa Magnuse Carlsena…
Jedna z velkých šachových bitev se odehrála v úterý 22. 3. 2022 v Neratovicích, kde v krajském kole přeboru škol bojovala hned dvě družstva kralupského Dvořákova gymnázia. Každé utkání se hrálo na čtyřech šachovnicích, obě naše družstva měla po jednom náhradníkovi.
V kategorii středních škol se představili hráči, pro které jsou šachy více zábavou než sportem; většinu z nich čeká letos maturita, a přesto si našli čas, aby si zahráli šachy – anebo právě proto, aby se trochu rozptýlili od studijních povinností? I když netrénují a neúčastní se jiných turnajů, rozhodně „nepropadli“ a obsadili konečné 4. místo ze šesti týmů. Tým nastoupil ve složení: Adam Štastný (6. G), Michal Novák, Prokop Klouček, Tadeáš Ryba, Štefan Miko (všichni 8. G).
V kategorii žáků 6. - 9. ročníků ZŠ a příslušných ročníků osmiletých gymnázií se turnaje účastnilo 11 družstev. Kralupské gymnázium reprezentovali studenti, kteří prokázali, že šachy jsou sportem se vším všudy a nelze dosáhnout úspěchu bez pravidelného tréninku. První hráč našeho družstva Tomáš Bezděk z 3. G trénuje každý den, podobně je na tom další člen týmu na druhé šachovnici – Jan Seidl (4. G), jenž v Neratovicích svým soupeřům nedaroval ani půl bodu za remízu. Oporami týmu byli i hráči na třetí a čtvrté šachovnici – Tomáš Tutr a Jakub Lev (oba 4. G), kteří sice nehrají šachy závodně, ale díky dobrým základům od dřívějších trenérů, přirozenému nadání a nezbytnému klidu v kritických chvílích většinu svých partií vyhráli. Náhradníkem byl Petr Beran (4. G), který se se soutěžním šachem teprve seznamuje, ale který výrazně přispěl k dobré pohodě celé výpravy. Od začátku do konce turnaje se náš tým přetahoval o prvenství s prvním nasazeným družstvem Gymnázia Bohumila Hrabala z Nymburka. Soupeře jsme „přeskočili“ až v posledním kole, před kterým naše družstvo ztrácelo na nymburské soupeře 1 bod, ale naštěstí zvítězilo 4:0, zatímco Nymburští „jen“ 3:1. Při rovnosti bodů se díky pomocnému hodnocení kralupské družstvo stalo přeborníkem kraje a postupuje (společně s Nymburskými) do celorepublikového kola.
Kralupským studentům děkujeme za vzornou reprezentaci. Kéž by se všechny bitvy odehrávaly už jen na černobílých polích…
Pavel Rynt
vedoucí šachového kroužku DG Kralupy