Jak za námi přišlo planetárium
- 09.11.2023
- Sikorová Klára
Ve středu 1.11. jsme dostali možnost přiblížit se vesmíru a to pomocí cestovního planetária, které zavítalo na naše gymnázium. Už samotný pohled na tu obrovskou nafukovací kouli, která se tyčila nad námi, vyvolával vzrušující pocit a plno očekávání. Jakmile jsme vstoupili do této struktury, byli jsme přivítáni tmavým prostředím a stropem, který byl doslova plný hvězd a planet. Atmosféra byla plná tajemství a očekávání.
V první části programu nás pan Tylšar, astrofyzik a popularizátor pražského Planetária, seznámil s hvězdnou oblohou a mnoha zajímavostmi. Například nám vysvětlil, že obloha je rozdělena na 88 oblastí, které se nazývají podle souhvězdí. Velký vůz představuje ocas velké medvědice. Ukázal nám, jak na obloze najdeme Polárku, a že to není nejjasnější hvězda na obloze, ale až 48. v pořadí.
Následoval film o misi Voyager, nekončící cesta. Během filmu jsme se dozvěděli, že před 46 lety byly vyslány dvě sondy s úkolem prozkoumat vzdálené planety naší soustavy. Dozvěděli jsme se, že Saturnův prstenec je tvořen obrovskými ledovými hrudkami velkými jako lidská pěst nebo dokonce jako dům. Na jeho měsíci jménem Titan jsou jezera plná tekutého methanu. V animacích planých barev jsme viděli, že největší planeta naší soustavy Jupiter je obklopena atmosférou se zvláštní červenou skvrnou. To je ve skutečnosti bouře dvakrát větší, než je naše Země, a zuří už stovky let. Blesky v ní jsou dlouhé několik kilometrů. Měli jsme možnost prohlédnout si planetu Uran i některé z jejích více než 20 měsíců, které mají obvykle starý povrch s mnoha krátery a zlomy, což naznačuje jejich dávnou geologickou aktivitu. Nádherné byly animace Neptunova měsíce Triton, jehož povrch je geologicky aktivní a je tam mnoho aktivních gejzírů, které chrlí materiály do výšky až 4 km. Zjistili jsme také, že Triton obíhá tzv. retrográdně, tedy v opačném směru než je rotace planety, a s teplotou -235 oC je nejchladnějším tělesem naší sluneční soustavy. Překvapila nás síla větrů na neptunu, které dosahují rychlosti až neuvěřitelných 3 200 km/h.
Přestože obě sondy již vstoupily do mezihvězdného prostoru, stále nám poskytují cenné informace o vesmíru za hranicemi naší sluneční soustavy. Prohlídka nás nejen poučila o úžasné šíři znalostí, které lidstvo dokázalo získat, ale také nás zavedla na dobrodružnou cestu vesmírem prostřednictvím poutavého filmu. A tak se těšíme, že po rekonstrukci Planetária v pražské Stromovce se budeme moct na další objevy podívat v novém ledkovém planetáriu.
Studentky 2P (K. Drahorádová, C. Kloučková a V. Kamlerová)