Ve čtvrtek jsme se se seminářem českého jazyka vydali do mostecké čtvrti Chanov za návštěvou Knihovny Josefa Serinka. Programem nás provedla výtvarná umělkyně a zakladatelka knihovny Ladislava Gažiová a její tři kolegové, již se starají o každodenní provoz instituce, která se postupem času přeměnila z knihovny na komunitní centrum pro chanovské obyvatelstvo.

Laďa nás seznámila s historií romského národa od nejstarších dob až po 20. a 21. století, představila nám původní záměry knihovny a spolu s kolegy nám dala nahlédnout do současné situace romské literatury, ale především sociální a politické situace, se kterou se současné chanovské obyvatelstvo potýká. Mluvili jsme tak o předsudcích ze strany společenské majority, plánované a strukturální segregaci romským komunit napříč republikou nebo o obchodu s chudobou či administrativních a personálních překážkách cílené finanční a sociální podpory.

Jelikož cesta vlakem tam a zpátky do Mostu byla dlouhá, předem jsme si přečetli vybrané kapitoly z knihy historika Matěje Spurného Most do budoucnosti: Laboratoř socialistické modernity na severu Čech nebo Slepých skvrn sociologa Daniela Prokopa a zjistili jsme základní informace i zajímavosti o romštině, což nám posloužilo jako zajímavý podklad pro tematickou diskuzi.