Mládí a technologie vpřed! Konference Future Port Youth nabídla zářnou vizi budoucnosti
- 19.11.2021
- Sikorová Klára
Ve čtvrtek 11. listopadu úderem osmé hodiny odstartovalo online vysílání mezinárodní futuristické konference Future Port Youth, přenášené z našeho hlavního města. Celý program byl promítán i na naší škole a dohromady se nás studentů u přednášek na rozmanitá témata vystřídalo přes 40.
Autorem akce byli organizátoři festivalu Future Port Prague, který má za sebou již pět úspěšných ročníků. Během prvních čtyř se pražské Výstaviště stalo dějištěm veletrhu inovativních firem z celého světa a návštěvníci si mohli nejen na vlastní kůži vyzkoušet nejnovější technologie, ale také se zúčastnit mnoha přednášek od inspirativních řečníků. Poslední ročník festivalu se konal virtuálně. S podporou právě festivalu Future Port Prague vznikl v letošním roce projekt, soustřeďující svou pozornost především na mladou generaci. Bude to totiž právě ona, které se inovace ve světě techniky dotknou nejvíce.
V prvním přednáškovém bloku se nám představila Dr. Anita Sengupta ze Spojených států. Jako zakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Hydroplane Ltd. nám představila možnosti v bezemisní dopravě a jako bývalá zaměstnankyně NASA se s námi podělila o unikátní pohled do fungování americké vesmírné organizace. Tématu vesmíru se věnoval také další řečník Frank Maximilian Salzgeber, který pracuje v Evropské vesmírné agentuře jako ředitel oddělení inovací.
Další přednáška patřila vědci Vitoru Espirito Santovi, který nám popsal a demonstroval inovativní způsob výroby jídla. Jedná se o proces, při kterém se například kmenová buňka ze svalu zvířete v laboratoři postupně přemění v alternativu steaku. Zazněla také otázka předsudků, které by se proti uměle vytvořenému jídlu pravděpodobně brzy po jeho představení objevily.
V další části programu Artur Sychov ukázal svět ve virtuální realitě, kde si můžete například koupit parcelu pomocí NFT a na ní si postavit svůj vlastní dům. Také se v tomto „metaversu“ pořádají koncerty nebo jiné kulturní akce.
Na závěr konference nám své osobní zkušenosti s využitím moderních technologií předala šestnáctiletá Tilly, která je od útlého věku odkázaná na biotechnické protézy rukou. Předvedla jak fungují a podělila se s námi o její názor na budoucí využití podobných přístrojů i lidmi bez handicapu.
Konference představila mnoho zajímavých témat, zprostředkovala divákům názory odborníků na technologické otázky a poskytla možnost zapojení studentů prostřednictvím interaktivní aplikace i rozhovorů s řečníky. Myslíme si, že pro nás, jako cílovou skupinu, byla akce zdrojem přínosných informací z oblasti fyziky, IT, biologie a také angličtiny, ve které celá konference probíhala. Zároveň si troufáme tvrdit, že mnohé z nás motivovala k dalšímu zájmu o tato odvětví.
Za všechny účastníky konference bychom rádi poděkovali za zaštítění celé akce na našem gymnáziu a za možnost se jí zúčastnit.
Kateřina Prosecká a Jáchym Gerstenberger 8.G