V rámci Dnů za školou jsme se jako skupina studentů napříč třídami vydali do maďarské Budapešti s paní zdravotnicí Zorkou, dozorem po maturitě Anetou R. a profesorkami Faltejskovou a Sakalovou. A jak jsme strávili našich pět maďarských dní? 

 

První den jsme dorazili na vlakové nádraží Nyugati - asi ve 14 hodin. Následovala cesta oblíbeným autobusem “devítkou” na univerzitní koleje, kde jsme byli ubytovaní. Když jsme se rozkoukali, vydali jsme se do víru velkoměsta. Čekalo nás příjemné překvapení, protože právě tentýž víkend se nad Dunajem, vedle budovy parlamentu, konal letecký závod RedBull Air Race, který prožívalo celé centrum. Poté následovala už jen večeře.

 

Druhý den jsme začali na druhém břehu Dunaje. Prohlédli jsme si Budínský vrch, kterému dominují kostel sv. Matyáše, Rybářská bašta a Budínský hrad. V tomto hradním komplexu jsme navšívili Budapešťské historické muzeum. Tento den jsme také viděli našeho letce Šonku vyhrát zmiňovaný závod a pozdravili se s mnoha krajany. Po obědě jsme si prohlédli baziliku svatého Štěpána. Poté jsme vystoupali na Gellértovu horu a kochali se výhledem na Pešť. K večeru někteří z nás pohlédli na město z ptačí perspektivy, když se vyvezli na Budapešťském oku. 

 

Třetí den jsme navštívili zoo a vyhlášené lázně Széchenyi. Sice se nám v průběhu návštěvy lázeňského komplexu měnilo počasí, ale i tak bylo dostatečně teplo, abychom mohli využít venkovních bazénů.

 

Čtvrtý den ráno jsme nakupovali ve Velké tržnici, v místě, kam chodí místní již více než 150 let. Tradiční čabajky chtěl přivézt domů skoro každý. Potom nás čekala plavba lodí po Dunaji směrem k našemu ubytování. Tam jsme si vzali plavky a jeli na Margaretin ostrov. V místním aquacentru jsme strávili asi 3 hodiny a vydali se na procházku noční Budapešťí. 

 

Poslední den jsme si přispali, sbalili, nakoupili na cestu a asi ve 12 hodin nasedli na vlak domů. Tímto bychom chtěli poděkovat paní profesorce Sakalové nejen za organizaci našeho výletu, ale také za vytrvalé opakování maďarských názvů zastávek MHD, kde jsme měli vystupovat (a vlastně všech informací). Paní zdravotnici Zorce děkujeme za zákusky a zdravotní dozor a paní profesorce Faltejskové za trpělivost, když jsme si vždy jako správní turisté stoupli na nejvíce nevhodné místo.

 

Tip pro cestovatele na závěr: Základní maďarské fráze se hodí, s angličtinou je to někdy v Budapešti trošku těžké :)

 

Za všechny z Dnů za školou v Budapešti,

Tereza Hynková - septima