Kola pro Afriku

 

Kola pro Afriku je název poměrně nové organizace, která působí na území České republiky, ovšem spolupracuje i v zahraničí. Zabývá se zasíláním a pronajímáním jízdních kol dětem v Africe, které mají dlouhou cestu do školy. Některé chodí pěšky i přes 10 kilometrů a cestou mnohdy musí zápasit s divokou africkou zvěří.

Tato organizace pomáhá pomocí jednoduchého cyklu. Nejprve posbírá darovaná kola z celé České republiky a pošle k opravě. Kola opravují vězni ostravské věznice, krátí si tak dlouhou chvíli a přispívají společnosti. Jakmile jsou kola opravená, tak se z jejich skladu odešlou do Gambie, malé africké země, kde Kola pro Afriku působí. Tam kola putují do škol, ve kterých organizace zaučí a zaměstná mechaniky, kteří jsou schopni kola opravovat. Rodiny s dětmi, které kolo potřebují, si nějaké pronajmou a z peněz z pronájmů jsou placeni mechanici. Díky tomu, že se jedná o lokální pomoc jen na pár desítkách škol, pracovníci organizace zvládají kontrolovat, že všechno funguje tak, jak má.

 

A proč představuji tuto organizaci?

Zakladatel Roman Posolda je letitým přítelem našeho pana ředitele Andreje Plecháčka, který neváhal, chopil se příležitosti a požádal svého kamaráda, jestli by nechtěl nám, studentům, něco o této organizaci říct. Tedy v pátek 25. ledna se na našem gymnáziu konala přednáška na téma Kola pro Afriku, kde jsme se dozvěděli všechno a ještě víc, než jste se mohli dočíst výše.

 

Organizace a její myšlenka naše studenty nadchla a ihned je napadlo, že bychom mohli také nějak přispět. Organizace má nyní dostatek kol, ale chybí finance k opravě a převozu (oprava jednoho kola stojí 300 Kč a převoz do Gambie asi 500 Kč). V blízké době se tedy můžete těšit na charitativní akci Studentského parlamentu.

 

 

Kateřina Mašková, Adéla Kohoutová