Skoncovat s odpadky, které hyzdí Kralupy a jejich okolí, se rozhodla studentka Dvořákova gymnázia Adriana Majerová. Během své nedávno započaté mise již stihla naplnit několik pytlů vyhozenými roztodivnostmi, které posbírala na veřejných prostranstvích. Její kapitální úlovky čítají televizi, rezavé hrnce a pestrou škálu lahví, vše v poločase rozkladu. Své zkušenosti barvitě popisuje v stenografických zápisech: „10. 3. 2019: Ke sběru odpadků jsem vybrala stejnou lokalitu jako minulý týden. Jde o výrazné zlepšení, ale ještě není hotovo. Tentokrát sběr proběhl s nasazením života, protože spousta věcí byla pohozená v trnitém křoví a navíc pršelo. Pláštěnka mě chránila v obou případech. A řeknu vám, že tolik lahví Božkov jsem pohromadě ještě neviděla.“

Adriana si sběr odpadků sama zvolila jako dobrovolnickou činnost, kterou vykonává v rámci programu Mezinárodní cena vévody z Edinburgu (DofE). Tento program propaguje osobnostní rozvoj mladých lidí v oblasti sportu, dovedností a dobrovolnictví. Dvořákovo gymnázium se do programu zapojilo v září 2019 a od té doby funguje jako místní centrum pro lidi se zájmem o DofE ze všech škol v Kralupech a okolí.

S dalšími účastníky DofE se můžete setkat třeba v kralupském bazénu, kde se snaží překonat dálkový limit, v tělocvičně nad přemety nebo u klavíru, kde pilují náročné skladby.

Pokud byste chtěli Adrianu doprovodit na jejích úklidových výpravách, ozvěte se jí na e-mail.