V rámci Projektového dne, který se uskutečnil 4. 12., se konalo mnoho zajímavých výletů. Většina tercie a dvě kvartánky se rozhodli zajet se podívat do pevnosti Terezín. Tak jsme sbalili batohy, v 7:00 jsme se sešli na nádraží a nasedli do vlaku. Ten nás odvezl do Bohušovic a jelikož nám ujel autobus, museli jsme se vydat k cíli pěkně po svých.

Než jsme došli k pokladnám, stihli nám organizátoři Niki a Tobík říci něco málo o pevnosti. Tak jsme se například dozvěděli, že pevnost byla založena Josefem II. a pojmenována po Marii Terezii. Osvícenští panovníci ji samozřejmě nepoužívali jako koncentrační tábor, to zavedl až o mnoho a mnoho let později Reinhard Heydrich.

Prohlídka nás velmi zaujala. Viděli jsme ložnice (na čtyř patrových palandách bez matrací tam v místnosti velké asi jako dvě naše třídy vedle sebe spalo 400 - 600 lidí… To je opravdu příšerná představa...), koupelny (hygiena v Terezíně skutečně nebyla nic noc, lidé se sprchovali jednou týdně jen pár minut), popraviště a spoustu dalších míst. Není hezké chodit po místě, kde tolik lidí zažilo hotové peklo.

Našlo se tam ale i kino nebo bazén. Samozřejmě jen pro dozorce. Kdo by se ale chtěl koupat v bazénku, při jehož výstavbě zemřelo 60 lidí? Mimochodem hned vedle stojí zeď a za ní se nachází popraviště.

Po prohlídce jsme se vydali na autobus, který nás odvezl do Litoměřic. Tam jsme si dali hodinový rozchod. Snědli jsme si oběd a pokoukali se po krásném historickém centru.

Vlak nás pak odvezl zpátky domů.

Anežka Malínská 3.G

Fotografie: https://photos.app.goo.gl/9mrjn66ifM1X4FEz7