DZŠ Vídeň

Když jsme se před půl rokem přihlašovali na Dny za školou, do hlavního města Rakouska,  očekávali jsme nejen zajímavé historické památky, ale také odreagování od náročného školního režimu. 

Na sestavování programu těchto pěti dní se plně podílela skupinka dobrovolníků z řad studentů. 

Pak už jsme se v sobotu ráno sešli na Hlavním nádraží a vydali se na čtyř hodinovou cestu. Po příjezdu a krátkém odpočinku na ubytování nás čekal první výlet, a to na horu Kahlenberg. Z ní byl krásný výhled na celé město a okolí. Při návratu jsme měli možnost projít si večerní centrum Vídně, navštívit restaurace a obchody a načerpat poklidnou atmosféru usínajícího velkoměsta.

Další den začal prohlídkou zámku Belveder, kde se nacházela rozsáhlá galerie umění. Kromě ostatních uměleckých děl byl k vidění i slavný obraz Napoleona sedícího na koni. Polední pauzu jsme strávili u domu navrženém architektem Hundertwasserem, který na první pohled upoutá svou originalitou a nekonvenčností. Kvůli nepřízni počasí se zbytek odpoledne nesl ve znamení návštěv mnoha monumentálních katedrál a kostelů. Jedna menší skupinka se vydala za město do kláštera Klosterneuburg, kde byla ohromena nejen fenomenálním klášterním komplexem, bohatým interiérem, ale i průvodkyní hovořící česky.

V pondělí jsme navštívili letní sídlo rakouských císařů, Schönbrunn. Na prohlídce zámku jsme se dozvěděli spoustu nových informací o životě Habsburské dynastie. Celý areál zahrnoval i oranžérii, labyrinty a zoologickou zahradu. K večeru jsme se vydali do zábavního parku Prater, odkud si mnoho z nás odneslo nezapomenutelné zážitky na adrenalinové a dechberoucí atrakce. 

Třetí den nás čekala katedrála sv. Štěpána, společně s katakombami. Odpoledne jsme byli na přírodním koupališti na Dunaji, při zpáteční cestě jsme si prošli kancelářskou čtvrť Donau city. 

Poslední den jsme se podívali na výstavu říšských a rakouských korunovačních klenotů a předmětů spjatých s císaři a králi. Expozice se nacházela v zámku Hofburg. Zbývající čas tohoto výletu jsme věnovali procházce po vídeňské tržnici Naschmarkt. 

Věříme, že i přes některé materiální ztráty bude každý z nás na zážitky těchto pěti dní dlouho a rád vzpomínat. Za všechny účastníky bychom rádi poděkovali paním profesorkám Faltejskové, Sakalové, Bartákové a všem, co se zasloužili o takto povedený průběh výletu. 

                                                                                                                                                                         Kateřina Prosecká a Jáchym Gerstenberger 5. G