V letošním roce si v rámci Dnů za školou přišli na své i milovníci rockové hudby a aktivní muzikanti. Právě pro ně byl určen historicky první Rock Camp.

Vzhledem k tomu, že jádro tvořila téměř kompletní studentská kapela The Leftovers, bylo od začátku jasné, že se bude především hrát a pilovat repertoár. Zbyl však prostor i na jiné aktivity. První den jsme podnikli formou prezentace a hudebních ukázek cestu časem až ke kořenům rockové hudby v padesátých letech minulého století, prošli jsme si zlatá šedesátá léta s největšími klasiky jako byli The Beatles nebo Rolling Stones, zastavili jsme se v éře Hippies s největšími hudebními ikonami jako The Doors, Janis Joplin či Jimi Hendrix a festivalem Woodstock, v 70. letech jsme sledovali experimenty kapely Pink Floyd či Davida Bowieho a také rozdělení rocku na "soft" a "hard", vznik punku, grunge a dalších směrů. Přes třpytivá osmdesátá léta jsme se přehoupli do posledního desetiletí minulého století s boomem alternativních stylů a míchání rozmanitých vlivů. Odpoledne mezi nás také na chvíli zavítal baskytarista Jaroslav Šejba s praktickými ukázkami toho, jak se tvoří basová linka.

Druhý den našeho Rock Campu jsme si ukázali, jak se dá jednoduše a levně pořídit malé domácí nahrávací studio a řekli si pár nejdůležitějších zásad o zvuku, například jaký je rozdíl mezi dynamickým a kondenzátorovým mikrofonem, do jakého formátu je nejlepší exportovat nahrávky apod.

Poslední den byl ve znamení workshopu profesionálního hudebníka Petra Kadlčka, dlouholetého člena kapely Natural. Na své si přišli především kytaristi, avšak mnoho zajímavých informací se dozvěděli i bubeníci, baskytaristi a zpěváci. Cenné byly obzvlášť Petrovy bohaté zkušenosti jak z kariéry profesionálního muzikanta, tak i dlouholetého učitele hry na hudební nástroje. Nakonec jsme to všichni společně pořádně rozjeli a zahráli si Petrův známý hit "Já na to mám".

Myslím, že chvála, kterou na adresu účastníků nešetřil, vypovídá o tom, jak talentovaní a šikovní naši studenti jsou.

Atmosféru našeho Rock Campu můžete aspoň trochu okusit na krátkém videosestřihu na Youtube:

https://youtu.be/dERZrLC4toU

Milan Junášek