V pondělí ráno jsme se všichni sešli před školou a vyrazili do Běstviny. Cestou jsme si ještě udělali zastávku na svačinu a protažení nohou. Po cca dvouhodinové cestě jsme už byli v Běstvině. Rozdělili jsme si klíče k chatkám a začali si je zabydlovat. 

 Po zabydlení se v chatkách jsme se vydali na pěší výlet do Třemošnic a na nedalekou zříceninu hradu Lichnice. Tam jsme si užili výhled, poslechli něco o historii zříceniny a odpočinuli si po cestě do kopce. Plánovaný pozdní oběd v pizzerii bohužel nevyšel. 

 Odpoledne jsme se sešli v klubovně, kde jsme se rozlosovali do skupin. Vytvořili jsme si soutěžní týmy a v nich vyzkoušeli své vědomosti v kvízu ve stylu „Riskuj“. Za dosažený počet bodů jsme obdrželi soutěžní zlaťáky. Vybili jsme si energii při porcování komponentů počítačů, ze kterých jsme v průběhu výjezdu získali zlato.

 

 V úterý jsme den začali rozcvičkou s vtipným „Ramcamcam“ pana ředitele a hned po ní dobrou snídaní. Čekaly nás bloky fyziky, biologie a chemie. Na chemii jsme měli obsáhlou přednášku Tomáše Baše o zlatě zakončenou experimentální částí, kde jsme nabyté vědomosti viděli v praxi. Pan ředitel nás v bloku fyziky seznámil se základy optiky a na biologii jsme s panem Junáškem vytvářeli herbáře a nákresy rostlin. Odpoledne jsme opět měli kvíz. V průběhu úterý začalo pršet a přerušovaně pršelo až do středečního odpoledne. To nám lehce kazilo plány, ale dalo to vznik novým, jako například nohejbal za deště.

 

Ve středu jsme rozcvičku kvůli dešti vynechali a šli jsme rovnou na snídani. V blocích jsme se dál seznamovali se základy optiky a fungování dalekohledů a mikroskopů. Mikroskopovali jsme vzorky hmyzu, rostlin a vodu z rybníku. Naše objevy jsme zakreslovali na papír tužkou či perem. Deště jsme využili při hledání žížal na čtvrteční pitvu. V bloku chemie jsme si vyzkoušeli různé způsopby vytvoření falešného zlata a každý si vyrobil vlastní falešným zlatem pozlacenou minci.

Přijel za námi astrobus ze Štefánikovy hvězdárny. Přivezl s sebou přednášku o historii astronomie v Praze za krále Rudolfa, triedr s filtrem na pozorování slunce a poháněný dalekohled na noční pozorování. Noční obloha byla v Běstvině nádherná. Okem jsme mohli pozorovat souhvězdí, která v Kralupech nikdy neuvidíme a v dalekohledu jsme viděli hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Šťastlivcům se povedlo spatřit i meteor. 

 Večer jsme si rozdělali oheň, opékali buřty a zazpívali si s kytarami.

 

Ve čtvrtek nám už počasí přálo o něco víc a mohli jsme si ráno udělat rozcvičku. I všechny bloky jsme mohli přesunout ven. To se nám hodilo obzvlášť na fyzice. Vyráběli jsme si dva druhy dalekohledů či mikroskop. Ze všech originálních výtvorů se poté večer u ohně vybraly ty nejlepší. Na biologii jsme pitvali žížaly, vytvářeli z nich preparáty a zakreslovali pozorování z mikroskopu. V bloku chemie jsme dokončili proces získání zlata z počítačových komponentů.

 Večer jsme rozdělali ze zbytků dřeva oheň. Zahráli jsme si poslední kvíz a vyhodnotili soutěž. Výherním se stal tým Dobrá voda. Vyhlašovali se i jedinci, kteří měli největší počet zlaťáků a výherní optické přístroje. Mezi nimi byly některé velmi zajímavé. Za zmínku určitě stojí Baterka, Souhvězdí, JUDr nebo Žaneta. Výherci všech kategorií dostali sladkou odměnu. Nezapomněli se však podělit se svými spolužáky. 

 

V pátek ráno jsme rozcvičku vynechali, vyklízeli chatky a zalepili rozbitá okna. Kufry jsme naložili do autobusu a vydali se na poslední výlet. Náš cíl byla vodní přehrada Pařížov. Prohlédli jsme si ji shora, zdola, zvenčí i zevnitř. Dostali jsme se až k turbíně pohánějící malou vodní elektrárnu. Po prohlídce jsme se vrátili k autobusu a vydali se domů.

Matyáš Novák, 2.P