Hodnocení projektu očima pedagogů

Projekt končí - moderní výuka přírodovědy na Dvořákově gymnáziu v Kralupech nad Vltavou pokračuje

Projekt E-vim, který jsme na naší škole (v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost ) řešili od 1. ledna 2012, se chýlí ke svému závěru. Jeho cílem bylo přeměnit výuku přírodovědných předmětů, udělat ji atraktivnější, podnětnější, mnohotvárnější.

Během letošního roku škola získala prostředky na vybavení laboratoří přírodovědných předmětů moderní interaktivní technikou. Učitelé se s ní naučili zacházet, zároveň si navykli využívat digitální e-learningové výukové materiály a sami současně vytvořili značné množství nových učebních textů, cvičení, návodů, metodik a jiných výukových prostředků. Byl spuštěn školní interaktivní výukový portál, na kterém jsou tyto inovace zveřejněny.

Studenti druhých a třetích ročníků vyššího gymnázia prožili podnětný přírodovědný výjezd, při němž prováděli intenzivní fyzikální, chemická měření, biologická pozorování a exkurze v oblasti kolem Máchova jezera. Osvojili si přitom práci s digitálními čidly, která jsou schopna velmi citlivě a přesně měřit řadu fyzikálních a chemických veličin. Ve spojení s počítačovou technikou se všichni žáci našeho gymnázia učili výsledky takovýchto měření zpracovat do souhrnných tabulek a přehledných grafů, a potom je vhodně vyhodnocovat.

Podněcovat  zájem mladých lidí o přírodovědu je závažným úkolem dnešního českého školství, které se již řadu let potýká se zhoršujícími se výsledky výučování přírodovědných oborů. Příčinou jsou zejména zastaralé metody výuky a následně nedostatečná motivace žáků. Proto náš projekt kladl důraz na aktivizující metody a rozvoj badatelského myšlení žáků. O tom, jak působil na studenty, si můžete přečíst ve studentském článku Projekt očima studentů: Fyzika mne překvapila, uveřejněným hned za tímto mým malým ohlédnutím za celou akcí.

Děkuji všem vyučujícím přírodovědných předmětů a ostatním zaměstnancům naší školy za aktivitu a práci na úspěšném projektu.

RNDr. Andrej Plecháček, ředitel Dvořákova gymnázia a SOŠE v Kralupech nad Vltavou