První rok 3.G s francouzštinou

Štítky:

Ilustrační obrázek

Ubíhal zatím tak rychle, že si ani nestíháme uvědomovat, co jsme se už naučili a co jsme zažili. Na začátku 4. čtvrtletí je už nejvyšší čas na malou rekapitulaci... publikuji ji s omluvou, že mi to tak dlouho trvalo.


Po počátečním šoku z jinakosti ("Proboha, proč se tam píše tolik divnejch písmen, když se stejně nečtou?") jsme se dostali do fáze "francouzština je pořád španělská vesnice, ale pár fint už známe a jistou logiku to celé pravděpodobně má". A nejmenovaný student se už naučil své zoufalé "Co?" říkat francouzsky s patřičnou výslovností. Na rozdíl od běžné praxe jsme už od tercie začali s učebnicí jednojazyčnou. I proto nebyl start vůbec raketový, což některé trochu deprimovalo... vlastně možná pořád deprimuje :-)

O adventu už každý uměl představit členy svojí rodiny a vzniklo vtipné hudebně-taneční video o rodině. Oktaváni nám přišli poreferovat o francouzských vánočních tradicích a trochu nás prozkoušeli z vánoční slovní zásoby. S němčináři jsme si zase vychutnali gastronomickou hodinu - štola ani francouzské poleno nezbyly. Troufli jsme si dokonce i na jednu sloku Tiché noci ve francouzštině před půlkou školy.


V lednu terciáni prezentovali sami sebe a svoje zájmy, v únoru jsme vyrazili poznat Francouzský institut v Praze, prošli jsme centrum města po stopách Francouzů, prohlédli si mediatéku, poobědvali po francouzsku bagety a sýr a viděli skvělý nový animák Můj život Cuketky. S prvními nepravidelnými slovesy, frázemi a slovní zásobou pomohly písničky, nejvíc ty od Alaina de Lait.  


V zimních měsících jsme si zažili pravidlo francouzské boty, které nemá s obuví nic společného (ale s časováním sloves hodně), učili jsme se klást otázky a naučili se taky říkat ne (francouzský komplexní zápor). V březnu Majda přemluvila své belgické příbuzné, aby zašli na hodinu a řekli nám něco o sobě a svojí zemi. Zjistili jsme, že nám rozuměli, a my jim v hrubých rysech taky. 

 Jak se bude naše francouzština dál vyvíjet, je ve hvězdách, ale  o tom už příště napíšou studenti sami.