Romance pro křídlovku

Štítky:

Ilustrační obrázek Jedenáctý leden 2018 přinesl čtyřem třídám naší školy (2.A, 3.A, 3.B a 7.G) silný divadelní zážitek. Zhlédli jsme totiž v pražském Divadle v Dlouhé velmi zdařilou inscenaci Romance pro křídlovku.
Tato lyricko-epická básnická povídka patří k nejznámějším dílům Františka Hrubína. Její proslulost ještě zvýšil film režiséra Otakara Vávry z roku 1966.
Sáhnout po tak náročném textu plném meditace nad základními konstantami lidského života (láska, vášeň, smrt), jehož obraz už díky mimořádně zdařilému filmu vstoupil do povědomí diváků, si dovolil scénárista a režisér Miroslav Hanuš a spolu se souborem Městského divadla Kladno jej převedli do divadelní podoby.
Díky skvělé, kreativní a vynalézavé, režii i díky výborným hereckým výkonům před námi tato klasika povinné školní četby ožila v moderní podobě, velmi citlivé k původní básnické předloze, a to způsobem úžasně emocionálně působivým.
Nikomu nevadilo, že onu křídlovku hraje živá osoba ani že herci místy recitují celkem dlouhé monology z Hrubínových veršů.
A nakonec - o tom, že představení zaujalo, svědčí prostý fakt, že v nabitém hledišti, zaplněném teenagery zpovykanými filmovou akčností, po celou dobu panovalo absolutní ticho, nenarušené jediným mobilním telefonem...