DZŠ Hrady a zámky

Štítky:

Ilustrační obrázek

Benešov nad Ploučnicí

V pondělí 26. června jsme se vydali do menšího města Benešov nad Ploučnicí. Stojí zde zámek, který se skládá ze dvou částí - Horního zámku a Dolního zámku. Když jsme přijeli a dorazili k zámku, nacházeli jsme se na náměstí s morovým sloupem. Šli jsme na prohlídku Dolního zámku. Tato stavba je ojedinělou ukázkou tzv. Saské renesance na našem území. Poté jsme si prohlédli historické budovy v okolí, místní kostel a dostali rozchod. Našli jsme pizzerii a také výbornou cukrárnu. Poté jsme šli zpět na autobus náhradní dopravy a poté na vlak, směrem do Děčína, jenže v Děčíně nám ujel vlak, a tak jsme jeli mezinárodním expresem z Hamburku, který jen kvůli nám zastavil v Kralupech. I přes tuto dopravní komplikaci se ale výlet povedl.

Vojtěch Hlavatý, Matyáš Klouček 3.GKonopiště

V úterý 27. června nás v rámci Dnů za školou čekal výlet na zámek Konopiště. Většinu cesty jsme strávili ve vlaku (z Kralup na Masarykovo nádraží, poté z Hlavního nádraží do Benešova). Poslední část cesty z Benešova na Konopiště jsme šli pěšky. Když jsme dorazili na místo, šli jsme si prohlédnout nádvoří, a poté unikátní střelnici Františka Ferdinanda d’Este. Následovala prohlídka jižního křídla zámku. Zahájili jsme ji v lovecké chodbě s trofejemi zvěře, ulovené arcivévodou Františkem Ferdinandem. Jen v této chodbě je jich vystaveno přes 800 kusů. Za celý svůj život arcivévoda ulovil 274 889 kusů zvěře. Následoval růžový, přijímací a sloupový salon. Dále jsme během prohlídky navštívili slavnostní jídelnu a přípravnu pokrmů. Na konci prohlídky jsme se podívali do pokojů, ve kterých při svých návštěvách přebýval císař Vilém II. se svým svým pobočníkem admirálem Tirpitzem. Po skončení prohlídky jsme měli rozchod, který jsme využili na oběd a návštěvu zahrad okolo Konopiště. Jasnou dominantou mezi nimi byla Růžová zahrada s nádhernými květinami a volně pobíhajícími pávy. Také jsme navštívili muzeum sv. Jiří, ve kterém byly vystaveny sochy a obrazy se svatojiřskou tematikou, které František Ferdinand během svého života nashromáždil. Poté nás čekal návrat domů. Myslím, že mohu mluvit za všechny, když řeknu, že výlet se vydařil a byl nádherný. Štefan Miko, Michal Novák, Michal Vaněk, 3.GKarlštejn
Posledním výletem v rámci Dnů za školou byla cesta na hrad Karlštejn. V plánu jsme měli prohlídku II. tzv. Posvátného okruhu. Protože maximální počet členů skupiny na této prohlídky je šestnáct osob, rozdělili jsme se na dvě skupinky. Navštivili jsme Mariánskou kapli i kanceláře architekta Mockera, který Karlštejn na začátku 20. století obnovoval. Vrcholem naší prohlídky byla ale jednoznačně návštěva úchvatné kaple svatého Kříže, která je světově unikátní památkou. Každý z nás si z prohlídky Karlštejna odnesl mnoho nových poznatků a zážitků. Celé dny za školou se velmi vydařily a my děkujeme manželům Honickým za hezky strávené tři dny.

Magdalena Sedláčková, Jan Čížek, Tadeáš Ryba, 3.G