Přednáška Andora Šándora

Štítky:

Ilustrační obrázek

V pondělí 12. prosince do naší školy zavítal velice známý český voják a generál v záloze pan Andor Šándor. Jeho poutavé přednášky se zúčastnily třídy 3.A, 4.A, 5.A, 6.G, 7.G a 8.G.

Hned zpočátku nás překvapilo, jaký pořádek si pan Šándor dokázal sjednat v tělocvičně, kde přednáška probíhala. V tu chvíli jsme pochopili, že je to člověk na svém místě – autoritativní, ale přitom s lidským přístupem.

Věnovali jsme se problematice Islámského státu a problémům v něm i mimo něj. Následně jsme volně navázali na téma migrace do Evropy. Otázka migrace totiž není záležitostí posledních dvou tří let – pan Šándor zmínil tolik rozšířený názor, že za to, co se dnes děje v Evropě, možná může věta „Jste vítáni.“. Zmínil mimo jiné i několik zajímavých čísel, nad kterými stojí za to se zamyslet. V Evropě se nyní pohybují stovky tisíc lidí, o kterých nikdo nic neví (neznáme jejich jméno, věk, původ a dokonce ani místo, na kterém se momentálně zdržují). Pouze ve Francii se pak pohybuje asi 15 000 potenciálních teroristů.

Probrali jsme i složení obyvatelstva Blízkého východu a problémy s tím spojené, roli Francie v Evropské unii a partnerství slona s myší (rozumějte vztah Číny s Českou republikou). Dalším z probíraných témat bylo Rusko a stále vnitřně nestabilní Ukrajina.

Pan Andor Šándor o všem mluvil z vlastních zkušeností. Jde o člověka, který toho mnoho prožil, a nemá tak všechno načtené z knih. Velmi na nás zapůsobil jeho názor o postavení USA a Ruska ve světě a jejich vlivu na světové dění. Upozornil na celou řadu skutečností, které se oběma velmocím povedly, ale neopomněl připomenout, že je i plno skutečností, které se ať té či oné straně zrovna moc nepovedly.

Na konci přednášky mnozí z řad studentů i profesorů využili prostoru na otázky. Potěšilo nás, že pan Šándor o všem mluvil bez okolků a přímo k tématu – tak, jak to je. Kritizoval roli médií, která nám ukazují pouhý zlomek pravdy, pouhou iluzi reálného světa.

 

Tereza Černá, 4.A